Ragadozók elleni védelem – így óvd meg a tyúkjaidat
A háztáji tyúktartás legnagyobb rémálma, amikor reggel kimész az ólhoz – és üres. Vagy ami még rosszabb – tele van döglöt tyúkokkal.
Róka, nyest, macska, kutya, madár – egyetlen éjszaka alatt teljes pusztítást tudnak végezni, ha nem vagy elég elővigyázatos.
Ezért is fontos, hogy kezdőként ne csak a kényelmes ólról, vagy a tojófészek elhelyezéséről gondolkodj, hanem arról is, hogyan véded meg a tyúkokat a ragadozóktól.
Ebben a cikkben megmutatom, mely állatok jelenthetnek veszélyt, és hogyan lehet az ólat, kifutót úgy kialakítani, hogy a tyúkok valóban biztonságban legyenek – éjjel és nappal is.
Milyen állatok jelenthetnek veszélyt a tyúkokra?
Róka – A klasszikus tolvaj. Éjszaka jár, de nappal is megjelenhet, ha éhes vagy szokva van az ember közelségéhez. Beássa magát a kerítés alatt, átugrik a kifutón, de ha egyszer bejut, ritkán visz csak egy tyúkot – sokszor lemészárol többet is.
Nyest – Kis termetű, de meglepően erős. Képes felmászni a falakon, befér egészen kis réseken is. Ha bejut az ólba, az eredmény többnyire teljes pusztítás – nemcsak a csibék, hanem a felnőtt tyúkok is áldozatul eshetnek.
Héja és más ragadozó madarak – Főleg a csibéket és fiatalabb jércéket viszik el, de egy kisebb testű tyúkot is célba vehetnek. Ha nyílt területen van a kifutó, védelem nélkül, gyors támadásra számíthatsz.
Macska – Leginkább a csibékre jelent veszélyt, de egyes esetekben felnőtt tyúkot is megtámad, főleg ha az kicsi, vagy beteg. Vadon élő, félvad és házi macskák is problémát okozhatnak.
Kutya – És nem csak kóbor kutyáról van szó. Saját házi kedvenc is könnyen rákap a tyúkokra, ha nincs hozzászoktatva, vagy bekerül a kifutóba. A kutyák sokszor nem is éhségből támadnak, csak „játszanak” – de a vége így is tragikus lehet.
Patkány – Elsősorban a tojásokra, csibékre jelent veszélyt, de nagy fertőzésveszélyt is hordoz. Az ólban kialakított járatokon keresztül bejárhat, és ha elszaporodik, nehéz kiirtani.
Az ól legyen masszív, zárt és valóban védett
A ragadozók első számú célpontja az éjszakára bezárt ól. Sokan azt gondolják, ha becsukják az ajtót, már biztonságban vannak a tyúkok – de ez csak akkor igaz, ha az ól minden irányból zárt és erős.
Figyelj ezekre:
- Az ajtónak legyen valódi zárása, ne csak becsukva legyen. Retesszel, kampóval biztosítsd.
- A falakon, tetőn ne legyenek rések, gyenge pontok. A nyest és a patkány szinte bárhol képes beférni.
- Az ól padlóját is védd – ha nincs alatta beton vagy erős deszkapadló, alulról beáshatja magát a róka.
- Érdemes évente átnézni az ólat kívül-belül, keresve a potenciális gyenge pontokat.
A kifutó kialakítása – ne csak a tyúkok kimenetelére gondolj
Gyakori hiba, hogy a kerítés csak arra szolgál, hogy a tyúkok ne mászkáljanak ki – de közben bármilyen ragadozó könnyedén bejut. Ha valóban biztonságos kifutót akarsz, néhány alapelvet érdemes betartani:
- A kerítés legyen minél magasabb – 150-180 cm az ideális, főleg ha nincs teteje.
- Az alsó rész legyen beásva legalább 30 cm mélyen, vagy hajtsd ki a kerítést vízszintesen a földön, és fedd le nehéz anyaggal.
- Ha csibék is vannak kint, a háló sűrű szövésű legyen – különben könnyedén átférnek rajta vagy a ragadozó benyúl.
- A kifutó tetejét lehetőleg árnyékolóval vagy madárhálóval fedd – ezzel a héja és más madarak ellen is védelmet nyújtasz.
Automata ajtó – ha nem érsz haza sötétedésre
Sokan nem tudják minden este ugyanabban az időpontban zárni az ólat. Ha dolgozol, vagy elutazol, jó megoldás lehet egy automata ajtó, ami sötétedéskor bezár, hajnalban kinyit. Ez megvéd a rókától, nyesttől és más éjszakai támadóktól is.
Ma már kapható időkapcsolós vagy fényérzékelős változat is, akár elemes kivitelben – ha egyébként nincs áram az ól környékén.