Site icon ÉPFŐ.hu

Fel kell ásni a kertet?

Spread the love

A kert felásása az egyik alapvető tevékenység a kertgazdálkodásban, és számos jó ok van arra, hogy időről időre elvégezzük ezt a feladatot. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, mikor, miért és hogyan érdemes felásni a kertet, hogy segítsünk neked még eredményesebb és gyönyörűbb kertet kialakítani.

Miért fontos a kert felásása?

A kert felásása számos előnnyel jár, és ezek közül néhányat rögtön ki is emelnénk:

1. Talajlazítás: Az ásás során a talajt fellazítjuk, ami lehetővé teszi a gyökereknek a mélyebb rétegekbe hatolást. Ez javítja a növények tápanyag- és vízfelvételét. Az év/évek alatt a talaj fokozatosan tömörödik, ahogy esik rá az eső folyamatosan, ezáltal a talajban eredetileg meglévő kis légbuborékok egyre kisebbek lesznek, míg végül egyszerűen nem marad elegendő levegő.

2. Légzés a talajnak: A felásás révén oxigén jut a talaj mélyebb rétegeibe, amely segíti a talaj mikroorganizmusainak munkáját, és hozzájárul a talaj egészségéhez.

3. Gyomirtás: A kert felásása során könnyen eltávolíthatjuk a gyomokat és más nem kívánt növényeket. Ez segít megelőzni a gyomok elterjedését és megtartja a kert tisztaságát.

4. Talajjavítás: Ha komposzttal vagy más szerves anyaggal keverjük össze a felásás során a talajt, javíthatjuk annak tápanyagtartalmát és szerkezetét. Amennyiben régóta nem művelted a területet, vagy úgy érzed, hogy abszolút kimerült a talaj, akkor jó megoldás lehet az ún. dupla, vagy kettős ásás.

Double digging, vagy kettős ásás

A kettős ásás, vagy angolul „double digging” módszer egy hatékony kertészeti technika, amelyet a talaj feljavítására és előkészítésére használnak a növények számára. Ez a módszer különösen előnyös lehet olyan területeken, ahol a talaj minősége alacsony vagy kompakt, és segít megteremteni az optimális növekedési körülményeket a növények számára.

Kettős ásás lépései

A kettős ásás egy olyan talajjavítási technika, amely a talaj két rétegének keverését célozza meg: a felső, humuszos réteget és a mélyebb, alatta lévő réteget. Ennek eredményeként a talaj tápanyagtartalma és szellőzése javul, amely ideális körülményeket teremt a növények gyökereinek. Fontos megjegyezni, hogy ez roppant hatékony, de időigényes folyamat.

A kettős ásás módszer lépései:

1. Az első ásás – egy ásónyom szélességben és mélységben áss végig egy árkot, a földet emeld ki, tedd az árok mellé.

2. Az így kapott mélyebb árok valószínűleg már nagyon tömör lesz. Erre szórhatsz érett, vagy akár kevésbé érett komposztot, trágyát, „feltöltött” faszenet, ezután villával lazítsd fel amennyire tudod.

3. A következő sor tetejét szintén egy ásónyom szélességben és mélységben ásd fel és a kitermelt földet helyezd át az imént fellazított árokba.

4. Ismét kaptál egy árkot, mehet rá komposzt, trágya, majd jöhet a talaj szellőztetése, újabb felásása.

Innentől már csak ismételned kell a lépéseket. Amennyiben rendelkezésre áll, akkor egy adag komposzt a föld tetejére is felkerülhet, hogy összekeveredjen a felső réteggel is. A legelőször kitermelt földet ha tudod akkor vidd el talicskával a legutolsó sorhoz, vagy oszlasd el a területen.

Végezetül simítsd el a földet és öntözd be rendesen.

A kettős ásás módszer előnye, hogy javítja a talaj tápanyagellátását, a vízelvezetést és a gyökérzóna hozzáférhetőségét. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez egy időigényes munka, és nem minden kert esetében szükséges. Használd akkor, ha a talajod minősége elmarad a kívánt szinttől, és szeretnéd előkészíteni a területet a növények számára optimális növekedéshez.

Mikor kell felásni a kertet?

A kert felásásának ideális időpontja tavasszal vagy ősszel van. Tavasszal a téli hónapok után segít felkészíteni a talajt a tavaszi ültetésekre, míg ősszel a növények virágzási szezonjának befejezése után érdemes elvégezni, hogy felkészüljünk a következő szezonra. Kerüld a túl nedves vagy túl száraz időszakokat, mivel ezek nehezíthetik a felásást.

A népi bölcsesség szerint a legideálisabb az első fagyok környékén elvégezni ezt, amikor már/még nincs sár, ugyanakkor a talaj sem fagyott át teljesen és könnyen lehet leszúrni az ásót.

Hogyan kell felásni a kertet?

A kert felásásához néhány apró tipp

Ne feledd, hogy a kerted méretétől és a talaj állapotától függően ez a folyamat időigényes lehet, de a hosszú távú eredmények miatt megéri. A kert felásása hozzájárul a növényeid egészségéhez és a kerted általános szépségéhez. Győződj meg róla, hogy ezt a feladatot rendszeresen elvégzed, hogy kerted mindig virágzó és termékeny legyen.

Exit mobile version