Otthon

Lehetőségek házunk fenntartási költségeinek csökkentésére

Spread the love

Egy épület fenntartása jelentős költségekkel jár, nézzük meg, hogy milyen módszerekkel tudjuk csökkenteni ezeket a kiadásokat. Érdemes egy prioritási sorrendet kialakítani, mikor mit és milyen ütemben tervezünk megvalósítani azokból a beruházásokból, amelyekkel a háztartási költségek csökkentését el szeretnénk érni. Mindig számoljunk utána, mivel mennyit nyerhetünk.

Gondoskodjunk a megfelelő hőszigetelésről

Az első és legfontosabb lépés egy családi ház esetében az utólagos hőszigetelés. Fontos, hogy a homlokzat mellett a födémet a tetőteret vagy a padlást is megfelelően szigeteljük. Ha gondosan és szakszerűen szigetelt épületünk van, akkor sok hőenergiát tudunk megtartani, így kevesebbet kell költenünk fűtésre.

Ezen kívül az okosan hőszigetelt épület nehezebben melegszik fel a nyári kánikulában, így csökken a hűtési költségünk is. Érdemes tudni, hogy egy épület hűtéséhez háromszor annyi energia szükséges, mint a fűtéséhez. A hőszigetelés által elért megtakarítás függ attól, hogy az épület korábban milyen állapotban volt energetikailag. Fontos tényező, hogy volt-e korábban szigetelés, cserélték-e ki a nyílászárókat, és milyen a fűtéstechnika.

A födémszigetelést ráadásul el lehet végezni minden időben, télen-nyáron, esőben, fagyban. Ha egyszerű, monolit betonfödémünk van, akár mi magunk is kigörgethetjük a hengerformában megvásárolt ásványgyapotot.

Ám amennyiben fafödémmel állunk szemben, vagy összetettebb, bonyolultabb, tagoltabb padlással, akkor érdemes fújható szigetelés mellett döntenünk. Résmentes lesz a szigetelés, elkerülhetjük a hőhidak kialakulásának veszélyét, emellett pedig gyorsabb, tisztább megoldás.

Nyílászárók cseréje

A szigetelés mellett fontos, hogy modern, jó szigetelő tulajdonságokkal rendelkező nyílászárók legyenek az épületben. A régi fa ajtók és ablakok idővel elhasználódnak, megvetemednek és szuvasodni kezdenek. Ha csak a vasalat vagy a tömítés hibás, akkor érdemes ezeket megjavítani.

Ha azonban a nyílászáró profilja elöregedett, szuvas vagy korhadt, akkor érdemes cserélni. Ha már cserélünk, érdemes háromrétegű üvegszerkezettel ellátott profilt választani, a nyílászáró anyaga pedig lehet fa, műanyag vagy alumínium.

A fa nyílászárók esztétikusak, jó hőszigetelők és megbízhatóan működnek, de kevésbé tartósak és folyamatos karbantartást igényelnek. A műanyag nyílászárók kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek, tartósak és kevés karbantartást igényelnek.

A nyílászárók cseréje mellett gondoskodjunk külső árnyékolástechnikáról is. Ez jelentősen csökkentheti a hűtési költségeket. A belső függöny vagy reluxa nem elegendő, mert ezek csak a fényt tartják távol, ám a meleget nem.

Korszerűsítsük a fűtéstechnikát, gondolkodjunk alternatívákban

A megfelelő szigetelés és a nyílászárók cseréje mellett igen lényeges a hatékony és gazdaságos fűtéstechnika, illetve hűtéstechnika. Ha régi gázkazánunk van, cseréljük le kondenzációs gázkazánra, mindenképp építsünk be valamilyen automatikát a rendszerbe, hiszen úgy fogjuk hatékonyan használni a fűtésrendszert, ha csak abban az esetben fűt, amikor szükségünk van rá.

Egy pár évig a napelemről üzemelő hőszivattyús padlófűtést volt a korszerű fűtésrendszerek koronázatlan királya, hiszen a szaldó elszámolásnak köszönhetően egy jól méretezett napelemes rendszerrel szinte rezsiköltség nélkül lehetett fűteni az épületet. Mióta új szabályok érvényesek a napelemek telepítésére és az elszámolás is rövid időn belül megváltozik, már nem számít ennyire jó megoldásnak, legalábbis anyagilag.

Persze a H tarifával még mindig költséghatékonyabban fogjuk üzemelni a fűtésrendszerünket.

Ha nem zöldberuházással építkezünk, hanem egy meglévő házban akarunk új fűtésrendszert kialakítani, korszerűsíteni, mindenképp gondoljunk a fűtés automatizálására, ezzel egy meglévő gázcirkófűtést is hatékonyabban fogunk tudni üzemeltetni.

Használjuk fel a szürkevizet, esővizet

A modern megoldások mellett érdemes néhány energiatakarékossági tippért visszanyúlni nagyanyáink, dédapáink módszereihez. Ha kertünk van, ne a csapvízzel locsoljunk, hanem kútvízzel, esővízzel. Az esővíz gyűjtéséhez csak néhány víztárolót kell beszereznünk.

A klímaváltozás miatt szélsőséges a csapadék eloszlása. A száraz heteket, hónapokat nehezen kiszámítható módon váltják a bőséges esők, záporok, zivatarok. A hirtelen, nagy mennyiségben lehulló csapadékot nincs módja a kiszikkadt vagy leviakolorozott, leaszfaltozott talajnak felszívnia, ezért a korábbi csapadékviszonyokra kialakított vízelvezető rendszerek túlterhelődnek, telítődnek a víztározók, a víz kimossa, rongálja a talajt, az épített terepeket.

Ez ellen az egyik leghatékonyabb védekezés, ha a tetőről lefolyó esővizet összegyűjtjük és a szárazabb időszakban elöntözzük.

De nem csak az esővizet hasznosíthatjuk, hanem a háztartásban keletkező szürkevizet is. A szürkevíz az a víz, amit már egyszer használtunk (pl. kézmosásra, fürdésre), nem lehet meginni vagy főzni vele, de mivel nem tartalmaz ürüléket (utóbbit fekete víznek nevezik), nem számít szennyvíznek sem.

A használt vizet vagy szürkevizet sok területen lehet hasznosítani. Az elnevezés nem a színére utal, hanem a víz minőségét jelöli. A szürkevizet lehet használni takarításhoz, vécéöblítéshez, megfelelő szűrés után pedig akár öntözéshez is. Nem mindegy azonban, hogy melyik szürkevízről van szó.

A mosakodás, kézmosás után keletkező szürkevizet akár szűrés nélkül is lehet használni például dísznövények öntözésére. Azonban a mosogatás során a zsírok, egyéb szennyeződések miatt már komolyabban meg kell szűrni a vizet, mielőtt megöntöznénk vele a növényeinket.

Legyünk tudatos vásárlók, tudatos közlekedők

A kapitalizmus virágzása során nagy kihívás tudatos vásárlásra ösztönözni magunkat, pedig rengeteg pénzt és energiát spórolhatunk vele. Fontos, hogy vásárlásaink során megfontoltan cselekedjünk, kerüljük az impulzusvásárlást, és készítsünk bevásárlólistát, amitől lehetőleg ne térjünk el.

Ezáltal csökkenthetjük a fölöslegesen megvásárolt termékek arányát, minimalizálva a felesleges vásárlási köröket. Olyan tartós termékeket válasszunk, amelyek hosszú távon használhatók, mivel az eldobható, egyszer használatos termékek tömeges előállítása általában nagyobb környezetkárosítással és kiadással jár. Tudatos vásárlóként arra törekedjünk, hogy a lehető legtartósabb és legkevésbé szennyező anyagokat válasszuk.

Persze nem csak a boltokban, hanem a laptopunkon is botrányos összegeket tudunk elkölteni az online vásárlásnak köszönhetően. Próbáljunk meg ellentmondani az elképesztő akciók csábításának és tényleg csak azt rendeljük meg, amit használni is tudunk.

Érdemes a vásárlás mellett az általános költéseket is vezetni, erre vannak appok, exceltáblázat, de akár egy kockásfüzetbe is felírhatjuk, mikor mire mennyit költöttünk. Tanulságos lesz ráébredni, hogy egy-egy ártalmatlannak tűnő vásárlási szokás havi vagy éves szinten mennyibe kerül.

Ezenkívül tudatosan használjuk az autónkat. Csak akkor vegyük igénybe, ha valóban szükség van rá. Az üzemanyagárak növekedése miatt most mindenki személyesen tapasztalhatja, hogy mennyire megterheli a családi költségvetést egy tele tank üzemanyag.

Érdemes az életmódunkat úgy alakítani, hogy minél kevesebbszer legyen szükségünk autóhasználatra. Tervezzük meg napjainkat előre, szervezzük meg a közlekedést úgy, hogy az autón osztozzunk másokkal, és amikor csak lehetséges, döntsünk a gyaloglás, tömegközlekedés vagy kerékpározás mellett.

Természetesen vannak még további tippek a kiadások csökkentésére: ha háztartási gépet vásárolunk, vegyünk energiatakarékos eszközt, ha elromlik valami, próbáljuk megcsináltatni (bár egyes eszközök esetében a javíttatás költsége magasabb, mintha újat vennénk). Égőből is vásároljunk energiatakarékos izzót és összességében lehetőleg olyan terméket vegyünk meg, ami várhatóan hosszan szolgál minket.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük