Otthon

A hőcserélő az otthon fűtésének a lelke

Spread the love

A fűtésrendszer egyik fontos eleme a hőcserélő, éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy a sokféle típus közül melyikre esik a választásunk. Valójában ez felel azért, hogy a keringetett fűtővíz eljusson a megfelelő helyekre egy zárt rendszeren keresztül.

Ideális esetben a ház lakói pedig csak annyit érzékelnek ebből, hogy megfelelően meleg van akkor is, ha odakinn repkednek a mínuszok.

Egy otthon fűtésrendszere több fontos elemből épül fel, amelynek nagyon lényeges része a hőcserélő is függetlenül attól, hogy radiátor, falfűtés vagy éppen padlófűtés segítségével biztosított a ház számára az ideális hőmérséklet a hűvösebb hónapok alatt. Az ezeket a rendszereket összekötő fűtővíz vezeték hálózat mellett ez a másik sarokpontja mindennek.

Mivel 2015. szeptember 26-a óta csak olyan kazánok, kazánrendszerek kerülhetnek beépítésre a házakba, amelyeknek a hatásfoka minimum 86%, így a kondenzációs kazánok váltak szinte egyeduralkodóvá a piacon. Ezeknek pedig szintén elengedhetetlen eleme a szóban forgó szerkezet.

A hőcserélő működése

A hőcserélők eredményességének titka a rendszer működési elvében és felépítésében keresendő. Nem beszélve arról, hogy ha jól választunk meg egy ilyen szerkezetet, akkor azzal nem csak sokat spórolhatunk fűtési szezonban, de még a környezet védelméhez is nagy mértékben hozzájárulhatunk.

A hőcserélők működése alapvetően az alábbi lépéseket foglalja magában:

1. Hőátadás: Az egyik közeg – amely meleget ad le vagy fel – áramlik a hőcserélőn belül lévő csövek vagy lamellák körül. Ez a folyamat lehet hűtés vagy fűtés, attól függően, hogy milyen célra használják a hőcserélőt.

2. Hőelvonás: A másik közeg szintén áramlik a hőcserélőn belül, és közben hőt vesz fel vagy lead. Ezáltal az egyik közeg hűl vagy melegszik, míg a másik megfelelő hőmérsékletre kerül.

3. Hőcsere: A hőcserélőben a két közeg között nincs közvetlen érintkezés, de a csőfalak vagy lamellák vékony szerkezete lehetővé teszi a hőenergia hatékony átvitelét a közeg közöttük. Így a hőforrásból származó hő átadódik a másik közegnek anélkül, hogy azok keverednének.

A hőcserélők hatékonysága több tényezőtől függ, például a csövek vagy lamellák anyagától, vastagságától, az áramlási sebességtől, a hőcserélő méretétől és az átviteli folyamatok hatékonyságától. A megfelelő méretű és típusú hőcserélő kiválasztása fontos a hatékony hőátvitel és a fűtési vagy hűtési rendszer optimális működése érdekében.

Összefoglalva, a hőcserélő olyan eszköz, amely lehetővé teszi a hőenergia hatékony átvitelét különböző közegcsoportok között, biztosítva ezzel az energiahatékony fűtést vagy hűtést, valamint egyéb ipari és háztartási alkalmazásokban a hőenergia kihasználását.

Forrás: Agromilk

Mi is az a hőcserélő?

Valójában ha röviden szeretnénk fogalmazni, itt megy végbe az a folyamat, amely által a nagyobb hőmérsékletű közeg átadja energiáját a kisebb hőmérsékletű közegnek., vagyis fűtésrendszerben keringetett fűtővíz felveszi a kazán által termelt hőt, ami eljut a fűtőtestek felé, hogy a hőtartalmak leadhassák.

Ez a folyamat pedig gyakorlatilag állandó a hűvösebb időszakokban, hiszen nem sokszor hagyjuk kihűlni a lakást. Mindez egy zárt rendszeren keresztül megy végbe, amelynek mozgatórugója a hőcserélő. Vagyis ez a szerkezet a mozgatórugója az egész folyamatnak, amely végbemegy a rendszerben a téli és őszi időszakban.

Milyen típusai vannak?

Alapvetően kétféle típusát különböztetjük meg ezeknek a szerkezeteknek. Az egyikbe tartoznak a keverő hőcserélők, amelyek a felmelegedett levegőbe vizet juttatnak, amelyek könnyedén felveszik környezetük hőmérsékletét.

A lemezes hőcserélők esetében viszont több, egymáshoz közel helyezett nemesacél lemezről beszélhetünk, amelyek között vezetik át a fűtővizet. Ezeknek a lemezfelületeknek olyan a kialakítása, amely által az áramló fűtővízben turbulencia keletkezik, ez pedig nagy mértékben támogatja az ideális hőleadást. Mivel nagyon kompakt a kialakítása, kis helyen is elfér, így szűkebb kialakítás esetén is eredményesen használható.

Gázkazán leválasztása hőcserélővel

A gázkazánok általában az otthoni fűtési és melegvíz-ellátási rendszerek központi elemei, de idővel elkopnak vagy hatásfokuk csökkenhet. Ekkor előfordulhat, hogy gazdaságosabb vagy hatékonyabb lenne csak a kazán hőcserélőjét cserélni, ahelyett, hogy az egész kazánt lecserélnénk.

A hőcserélő a kazán egy fontos része, amely az égéstermék hőjét átadja a fűtővíznek anélkül, hogy a két közeg közvetlenül érintkezne egymással. Ezáltal biztonságosan és hatékonyan működteti a fűtési rendszert.

Amikor a gázkazán hőcserélőjét cserélni szeretnénk, fontos tudni néhány dolgot:

Szakértő segítsége: A gázkazánok összetett rendszerek, ezért a hőcserélő cseréjét mindig szakembernek kell elvégeznie, aki ért a gázkazánokhoz és a fűtési rendszerekhez.

Rendszer ellenőrzése: A szakembernek át kell vizsgálnia a meglévő gázkazánt és annak állapotát, hogy megbizonyosodjon arról, hogy csak a hőcserélő cseréje elegendő-e, vagy más elemeket is javítani vagy cserélni kell.

Hőcserélő kiválasztása: A megfelelő hőcserélő kiválasztása fontos, mivel a kazán hatékonyságát és teljesítményét jelentősen befolyásolja. A szakember segít kiválasztani a megfelelő méretű és típusú hőcserélőt az adott kazánhoz.

Biztonsági előírások: A gázkazánok és hőcserélők beépítésénél szigorú biztonsági előírásokat kell betartani a lakosság védelme érdekében.

Rendszeres karbantartás: Az új hőcserélőnek is rendszeres karbantartásra lesz szüksége, hogy a kazán optimálisan működjön és hosszú élettartamot biztosítson.

Fontos kiemelni, hogy a gázkazán és a hőcserélők beavatkozásai és cseréi veszélyesek lehetnek, ezért mindig hívjunk szakembert, ha ilyen problémákkal vagy tervekkel állunk szemben. Az otthoni gázkazánokkal kapcsolatos munkálatokat csak hozzáértő szakembereknek szabad elvégezni.

Miért fontos egy igazán jó hőcserélő beszerelése?

Amennyiben nem vagyunk elég körültekintőek a vásárlás során és nem megfelelő hőcserélőt választunk, az bizony nagy mértékben ronthatja az egész rendszer hatásfokát. Az általános szabály e téren az, hogy minél kisebb a leadott energia, annál jobban dolgozik a kazánrendszer.

Mivel egy igazán jó hőcserélő által nagy mértékben csökkenthetjük a szükséges energiahordozók mennyiségét, nem csak a fűtés lesz hatékonyabb, de a pénztárcánkban is több marad, ráadásul a környezetet is védhetjük, hiszen mindezek által jóval kevesebb üvegházhatású gázt termelünk. Vagyis több szempontból is lényeges a nagymértékű odafigyelés e téren.

Vagyis nem kérdés, hogy elképesztően fontos kérdés egy építkezés vagy egy felújítás során az ideális hőcserélő megválasztása, amelyre fontos megfelelő figyelmet fordítani. Hiszen később több téren is megtérül mindez a hétköznapok során.

One thought on “A hőcserélő az otthon fűtésének a lelke

  • Tetszik a cikk! Arról szól, hogy mennyire fontos a megfelelő minőségű hőcserélő
    Kiválasztása, de az nem derül ki, hogy melyek a jó hőcserélő ismertetőjelei, paraméterei. Továbbá érdekelne az, hogy mikor kell egyirányú és mikor ellenáramú bekötést alkalmazni.

    Reply

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük