KertészkedésOtthon

Kutyapiszok eltüntetése természetes módon a kertben

Oszd meg a cikket

Kertes házban élő kutyatulajdonosként biztosan találkoztál már azzal a problémával, hogy a kutyapiszok gyorsan felhalmozódik a kertben. Nemcsak kellemetlen látványt és szagokat okoz, hanem a talajra és a környezetre is káros hatással lehet, ha nem megfelelően kezeljük.

Sokan választják a hagyományos módszert – összegyűjtik a piszkot és a kommunális hulladékkal együtt kidobják. Ez azonban nem fenntartható megoldás, és hosszú távon környezetkárosító is lehet.

Sok helyen nincs napi szintű szemétszállítás, kevesen akarják egy hétig szagolni a kutyakaka illatát, különösen egy forró nyári napon, no meg egyre többen próbálják a műanyag hulladékukat csökkenteni és kevés károsabb dolog van, mint pár deka kutyagumit nájlonzacskóba dugni és a szeméttelepre szállíttatni.

Hogyan oldhatod meg egyszerűen és környezetbarát módon?

Ha szeretnéd természetes úton eltüntetni a kutyapiszkot, ráadásul úgy, hogy a kerted számára is hasznosíthatóvá váljon, a komposztálás egy kiváló megoldás lehet.

Nézzük hogyan hozhatsz létre egy hatékony rendszert a kutyaürülék kezelésére, amely nemcsak praktikus, de környezetbarát is.

Miért fontos természetes módon kezelni a kutyapiszkot?

A kutyapiszok komoly környezeti problémát jelenthet, ha nem megfelelően kezelik. A kutyaürülékben található baktériumok, paraziták és egyéb kórokozók károsíthatják a talajt és a vízforrásokat is. Ezen kívül, ha nem komposztálják helyesen, a lebomlási folyamat során metán szabadulhat fel, ami egy erőteljes üvegházhatású gáz.

Azonban a kutyaürülék komposztálása lehetőséget nyújt arra, hogy biztonságosan lebomoljon, és akár dísznövények táplálására is alkalmas humusszá váljon. Fontos megjegyezni, hogy a komposztált kutyapiszkot soha ne használd ehető növényekhez, mivel az egészségügyi kockázatokat hordozhat.

Hogyan kezdj neki a kutyapiszok komposztálásának?

1. Mekkora mennyiséggel kell számolni?

Az első lépés, hogy felmérd, mennyi kutyapiszok halmozódik fel a kertedben. Gyűjtsd össze néhány napig, majd szorozd fel a napi mennyiséget heti vagy havi szintre. Így pontosabb képet kapsz arról, milyen méretű komposztálóra lesz szükséged.

Fontos, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre a komposztáló rendszered számára, amely legalább egy hónapnyi ürüléket képes befogadni.

2. Készíts két komposztáló vödröt!

A kutyaürülék komposztálásához két vödörre lesz szükséged. Használhatsz egyszerű diszperzites vödröt, de ha esztétikusabb megoldást szeretnél, választhatsz más típusú tárolót is. A vödrök aljára és oldalára fúrj lyukakat, hogy biztosítsd a levegő áramlását és a megfelelő vízelvezetést, különösen ha a földbe süllyeszted őket. A vödrökre zárható tető kerüljön, hogy elkerüld a kellemetlen szagokat és megakadályozd a rovarok bejutását.

3. Áss egy megfelelő mélységű gödröt a kertedben!

A vödröket olyan helyen kell elhelyezned, ahol ritkán ülsz ki, és nincs túl közel a haszonkerthez vagy játszóhelyhez. Áss egy mély, minimum fél méteres gödröt, amelybe a vödrök kerülnek, de ügyelj arra, hogy ne essenek bele teljesen. A legjobb ha egy fél méteres lyuk van aminek az átmérője 10 centivel kisebb mint a vödöré, valamint a vödör 10-15 centire van besüllyesztve a földbe.

A gödörbe helyezhetsz lazán növényi maradványokat is, mint például lágyszárú növények ágas-bogas részeit, hogy segítsd a lebomlási folyamatot.

4. Készíts egy kis komposztot a vödrökben!

A komposztálás folyamatát gyorsíthatod, ha előzetesen komposztot készítesz a vödrökben. Tegyél bele barna és zöld anyagokat, mint például szárított leveleket, ágakat, fűnyesedéket és konyhai hulladékot.

Nedvesítsd be a komposztot, hogy meginduljon a lebomlási folyamat, majd hagyd állni 1-2 hétig.

Ha van már meglévő komposztálód, akkor használhatsz félkész komposztot is, hogy felgyorsítsd a folyamatot.

5. Engedd a gilisztákat dolgozni!

Amikor a komposzt lehűlt, helyezz bele gilisztákat. A giliszták felgyorsítják a komposztálást, mivel lebontják az anyagokat, és humuszt hoznak létre. Minél több gilisztát használsz, annál hatékonyabb lesz a folyamat.

A vödröket 1-2 hétig hagyd békén, hogy a giliszták belakják a teret, majd forgasd át a komposztot, hogy ellenőrizd, nem szöktek-e el, és jól érzik-e magukat.

6. Hogyan kezeljük a kutyapiszkot a komposztálóban?

Miután a giliszták sikeresen belakták a komposztálót, kezdheted a kutyapiszok hozzáadását. Fontos, hogy a kutyapiszkot mindig a vödör egyik sarkába tedd, így ha a komposzt ismét felmelegedne, a giliszták el tudnak menekülni a hőség elől. A piszkot fedd le újságpapírral, kartonnal vagy falevelekkel, hogy a lebomlási folyamat zavartalanul folytatódjon.

Ne forgasd a komposztot, csak hagyd, hogy a giliszták feljöjjenek a felszínre, és elvégezzék a munkát.

Ha ránézésre túlságosan száraznak tűnik néhány hét után, akkor két adag kutyagumi között dobhatsz a vödörbe egy kevés lédús növényi hulladékot is a gilisztáknak (dinnyehéj és társai), de ne vidd túlzásba, a cél, hogy a kutyaürüléket egyék a giliszták.

7. Mikor ürítsük ki a komposztálót?

Amikor az első vödör megtelik, hagyd magára, és kezdd el a második vödör használatát. Minél nagyobb a vödröd, annál hosszabb ideig hagyhatod érni a komposztot. Ha a helyed korlátozott, ürítheted a vödröt akár 1-2 hónap után is, de ideális esetben érdemes legalább fél évig hagyni érni.

Minél tovább hagyod dolgozni a talajlakó élőlényeket benne, annál biztonságosabb anyagot kapsz!

A kész komposztot soha ne használd ehető növények közelében, csak dísznövényekhez, fákhoz, bokrokhoz. Fontos, hogy ügyelj a vízelvezetésre, hogy a komposztból származó nedvesség ne jusson el ehető növényekhez vagy pihenőhelyekhez.

Ezen kívül kiemelten figyelj rá, hogy – ahogy az emberi ürülék komposztálásánál is –  hogy néhány hét-hónap után ez még veszélyes anyagnak minősül! Használj kesztyűt, valamint ha túlságosan száraz és nagyon porzik a komposzt, akkor viselj maszkot is, ne lélegezd be ezt a port!

Hogyan biztosítsuk a komposztáló biztonságát?

A komposztáló helyét érdemes biztonságos távolságban tartani a kutyától és a kisgyermekektől. Ha lehetőséged van rá, kerítsd körbe a komposztálót, hogy a kutya ne férjen hozzá, és ne tudja felborítani a vödröket.

Ügyelj arra is, hogy a komposztáló ne legyen közvetlenül a kert azon részén, ahol pihenni szoktál, mivel az elején érződhet némi szag.

A kutyapiszok természetes eltüntetése a kertből nemcsak zöld megoldás, hanem hosszú távon praktikus is. A komposztálás folyamata egyszerű, ha a megfelelő lépéseket betartod, és biztosítod a megfelelő feltételeket a lebomlási folyamat számára. A kutyaürülék komposztálása során fontos, hogy figyelj a komposztáló elhelyezésére, a giliszták alkalmazására, valamint a végtermék megfelelő felhasználására.


Oszd meg a cikket

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük