Kertészkedés

Talaj pH-érték magyarázó!

Spread the love

Három nagy kategóriát (és ezen belül több kisebb alkategóriát) különböztetünk meg – savanyú, semleges, valamint lúgos talaj.

A 7 pH talajok semlegesek, ez alatt savas, savanyú, fölötte pedig lúgos talajról beszélhetünk.

Fontos tudnod a kerti talajod kémhatását, ugyanis minden növénynek megvan az ideális pH-érték, amelynél jól tud fejlődni.

Itt egy összefoglaló, hogy lásd nagyjából milyen növény milyen talajban érzi jól magát:

Talaj pH Zöldség
6-8 Spárga, cékla, káposzta, sárgadinnye
6-7.5 Borsó, spenót, tökfélék
6-7 Karfiol, zeller, metélőhagyma, torma, saláta, hagyma, retek, rebarbara
5.5-7.5 Kukorica, tök, paradicsom
5.5-6.8 Bab, sárgarépa, uborka, paszternák, paprika, karalábé
5.5-6.5 Padlizsán, görögdinnye
4.8-6.3 Burgonya

A talaj pH-értéke bizonyos mértékig változtatható, alakítható, azonban ez sokszor költséges, nagy területen egyszerűen sehogy nem jön ki a matek, nem éri meg.

Emiatt célszerű bemérned a talajt és olyan növényeket termeszteni benne, amelyek abban a talajban érzik jól magukat, ahelyett, hogy magát a talajt akarnád megváltoztatni. A talajod kémhatása megváltoztatható, de sok idő és közel sem biztos, hogy hosszú ideig meg is marad ez a változás, hisz a környék talaja mozog, a talajlakó élőlények ide-oda hordják azt, így lokálisan csak ideig-óráig tudsz sikereket elérni.

Talaj pH-elemzés házilag. Ezt általános pH-tesztlappal hajthatjuk végre. A száraz talajminta keverékét, egy evőkanálnyi mintát feloldjuk két és félszer ennyi desztillált vízben, majd egy 4-5 cm-es pH-tesztlapot mártunk bele. Az elszíneződést a csomagoláson található skálával összehasonlítva határozzuk meg a talaj pH-szintjét.

A lúgos talaj jellemzői

A lúgos talajok kémiai összetétele és tulajdonságai meghatározzák, hogy milyen hatással vannak a növényekre, és hogyan kell gondoskodni róluk. Egy erős lúgos, meszes talaj csökkenti az egyes tápelemek felvehetőségét. Például a vas, foszfát és más mikroelemek kicsapódnak, ami vashiányhoz vezethet az érzékeny növényeknél, mint például az azálea.

A pH-érték növekedésével (8,3 pH felett) a meszes talajokon túl a szikes talajok is kialakulhatnak, ahol a nátriumionok hatása megjelenik. Ezek a talajok kevés növényfaj számára ideálisak, bár néhány értékes gyógynövény, mint a kamilla, megtalálható rajtuk.

A talaj kémhatásának alapvető szerepe van a növények tápanyagfelvételében. A túlzott lúgosság vagy savasság hiánybetegségeket okozhat, míg a túlzott tápanyagtartalom toxikussá válhat. A megfelelő gondozás érdekében rendszeres talajvizsgálatokra van szükség a pH-szint monitorozásához.

A talajok pufferképessége kulcsfontosságú a szélsőséges kémiai változások enyhítésében. Minél kevésbé érzékeny a talaj a sav vagy lúg hozzáadására, annál nagyobb a pufferkapacitása. A humuszban gazdag csernozjom talajok és az agyagos talajok kiváló pufferképességgel rendelkeznek, míg a homoktalajoké kevésbé hatékony. Fontos tehát a megfelelő gondozás és esetleges módosítások elvégzése annak érdekében, hogy a lúgos talaj ideális feltételeket teremtsen a növények számára.

Mi az a savanyú föld?

A „savanyú föld” kifejezés a talaj pH-értékére utal, és azt jelenti, hogy a talaj savas. A talaj pH-értéke méri, mennyire savas vagy lúgos a talaj. A skála 0-től 14-ig terjed, ahol az alacsonyabb értékek savas környezetet, a magasabb értékek pedig lúgos környezetet jelölnek. A savanyú föld ideális környezet lehet bizonyos növények számára, míg mások inkább semleges vagy lúgos talajt igényelnek. A talaj pH-jának megértése és szabályozása fontos szempont a mezőgazdaságban és a kertészkedésben is.

Savas/savanyú talaj jellemzői és kezelése

A savas vagy savanyú talajok jelentős hatással vannak a növényekre, és megfelelő gondozást igényelnek. Az erősen savas talajok alacsony pH-értékkel rendelkeznek, ami befolyásolja a tápanyagok felvehetőségét. Ezek a talajok magas alumínium- és mangántartalommal is jellemezhetők, ami néhány növény számára mérgező lehet.

Az alacsony pH környezetben a talajból kimosódik a kálium, kalcium és magnézium, ami kiegyensúlyozatlansághoz vezethet a növények tápanyagellátásában. A savas talajok kialakulhatnak erős esőzések, gyakori műtrágyázás vagy bizonyos növények bomlásának eredményeként.

A savas talajok gondozása során fontos a pH-szint rendszeres ellenőrzése. A módosítások közé tartozik a meszesítés, amely segít a pH emelésében és a talaj kiegyensúlyozásában. A meszesítéshez kirendelt mész hozzáadása javíthatja a talaj kémiai tulajdonságait, növelve a tápanyagok hozzáférhetőségét.

A pufferkapacitás itt is kulcsfontosságú, mivel segít a savas hatások enyhítésében. A homoktalajok általában kevésbé érzékenyek a savasságra, míg az agyagos és humuszos talajok jobban ellenállnak a pH-változásoknak. Megfelelő gondozással és módosításokkal a savas talajok is optimális feltételeket teremthetnek a növények számára.

Hogy tudom savanyúbbá tenni a talajt?

Növényeid számára szükséges a pH-szint csökkentése? Íme néhány természetese módszer, melyekkel savanyíthatod a talajod.

  • Kén talajba juttatása: talán ez a legegyszerűbb módszer, azonban itt figyelned kell rá, hogy pontos számításokat végezz, nehogy túltold a biciklit és tönkretedd a talajt a túl sok kénnel
  • Ecet/citromlé oldat használata öntözés során: magas savtartalmuknak köszönhetően kiegyenlíthetik a talaj magas lúgtartalmát. Kis mennyiséget, magas hígítást használj, nagyon-nagyon lassan adagolj, számíts rá hogy évekig tart majd a folyamat!
  • Kávézacc használata: keresd fel a legközelebbi kávézót, vendéglátóhelyet, hogy szeretnéd elvinni tőlük a kávézaccot, több tíz kilogrammnyit össze tudsz gyűjteni forgalmasabb helyekről. Amellett, hogy igazi tápanyagbomba, kifejezetten savas kémhatású anyagról beszélhetünk. Komposztálhatod (hagyományos komposztálással, vagy giliszta komposztálással is, a giliszták megőrülnek érte) és utána adhatod a talajhoz, de az is járható út, ha az év minden szakaszában vékony rétegben a felszínre szórod és/vagy beledolgozod a talajba. Ügyelj rá, hogy egy kupacba és a növények tövére ne jusson sok, könnyen gombásodás alakulhat ki a helyszínen.
  • Savas mulcs: a legtöbb talajnál nem javasolt, de ahol savanyítani kell ott, használhatod a fenyő, vagy tölgy levelet mulcs gyanánt.
  • Érett komposzt használata: 1-2-3 éves komposzt, érett trágya egyaránt segíthet csökkenteni a talaj pH-értékét.

Hogy tudom lúgosabbá tenni a talajt?

Épp ellenkező problémád van és túl savanyú a talaj? Természetesen erre is van néhány tippünk!

  • Mészkő hozzáadása: a legegyszerűbb megoldás, zsákos kiszerelésben kapható mészkőőrlemény már pár ezer forinttól. Ennél is kiemelten fontos, hogy mielőtt ész nélkül elkezd szórni a mészkövet, előtte pontosan mérd le a talajt és kezdetben csak kis mennyiséget alkalmazz, nehogy átess vele a ló túloldalára.
  • Fahamu használata: a fahamu és a faszén két különböző dolog, erre ügyelj! A hamuval a talaj pH értékét tudod gyorsan növelni, de ez nem hosszú távú hatás. Figyelj arra, hogy semmilyen vegyi anyaggal ne legyen kezelve a fa, amelyet elégetsz. A hamu legyen száraz, és ne érintkezzen palántázásra váró magokkal.
  • Szódabikarbóna: hasonlóan gyors, de nem hosszan tartó eredményeket kínál, mint a hamu. A kívánt mennyiséget oldd fel vízben és ezzel locsold be a kertet.

Bármelyiket is választod, az ideális kijuttatási mód az a kert felásása – ásd be a talajba legalább egy jó ásónyomnyi mélyen, majd öntözd be alaposan a területet. Néhány havonta ellenőrizd a pH-értéket, az anyag kijuttatását pedig az eredmény függvényében megismételheted. (az ásást természetsen elég ősszel/tavasszal megcsinálni)

Összegzés

Ahogy említettük, a talaj kémhatását lokálisan és csak kis mértékben tudod változtatni, ezért inkább alkalmazkodj és ne erőltess olyan növényt, ami nem fogja jól érezni magát, vagy csak aránytalanul sok munkával tudnál számára megfelelő talajt kialakítani.

Ha mégis van néhány növény, amelyről nem akarsz lemondani, akkor jó megoldást jelenthet neked a magaságyás, dézsás nevelés, melynek során teljesen egyedi talajt tudsz létrehozni és nem kell semmilyen formában alkalmazkodni kerted eredeti talajához.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük