Barkácsolás

Hogyan és milyen motorolajt válasszunk az autónkba?

Spread the love

Motorolajat ma már sok helyen kapni, olajshopokban, a neten, autós boltokban, de sokszor az autószerelőnknél is akad egy flakon, amit aztán betölthet az autóba, ha épp olajcsere miatt keressük fel. Nem árt azonban tudni, hogy milyen tényezőket kell figyelembe vennünk, ha megfelelő olajat szeretnénk választani az autónkba.

Miért is olyan fontos a motorolaj?

Bár azt szoktak mondani, hogy a motorolaj a legolcsóbb alkatrész a motorban, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne rendkívül fontos, illetve, hogy ne válasszuk meg alaposan, hogy milyet is választunk. Ha ugyanis nem megfelelő olaj kerül a motorba, akkor nem biztosítunk megfelelő kenést, ezzel pedig komoly károkat okozhatunk. Egy nem megfelelő olaj csökkenteni fogja a motor teljesítményét, de akár az üzemanyag hatékonyságra is hatással lehet. Emellett a rozsda és a korrózió ellen sem nyújt megfelelő védelmet, a fokozott kopás miatt pedig gyorsítja a motor elhasználódását, sőt, akár súlyos károsodást is okozhat a motorban, így pedig elkerülhetetlen lesz a motorcsere.

Milyen jelzéseket találunk a motorolajokon, amelyeket figyelnünk kell vásárláskor?

Ahhoz persze, hogy megfelelő olajat tudjunk választani az autónk számára, elengedhetetlen, hogy ismerjük a motorolajon található jelzéseket, illetve azok jelentését.

Egyrészt az API szabvány jelöléseit célszerű figyelni, melyek a benzinmotor esetén a következők:

  • SP: 2019 utángyártott autókhoz
  • SN: 2010 utángyártott autókhoz
  • SM: 2004 és 2009 között gyártott gépjárművekhez
  • SJ: 2001 és 2004 között gyártott járművekhez

Amennyiben dízelautónk van, ezek a jelzések lesznek számunkra érdekesek:

  • CK-4: 2017 utángyártott, négyütemű, nagy sebességű dízel autókhoz
  • CJ-4: 2010 utángyártott, négyütemű, nagy sebességű dízel autókhoz
  • CI-4: 2002 és 2010 között gyártott gépjárművekhez
  • CH-4: 1998 és 2002 között gyártott dízel autókhoz

Ami szintén lényeges információ lesz számunkra, az a SAE motorolaj viszkozitási mutatószám. Tételezzük fel, hogy a 10W-30 jelzést látjuk az olajon. Az első szám azt a legalacsonyabb hőmérsékletet adja meg, amelyen az olaj még képes megvédeni a motort hideg indítás esetén is. Mivel a kiindulópont minden esetben a -35 fok, a 10 azt jelenti a számunkra, hogy az olaj -25 fokig nyújt védelmet. A W a winter, angolul tél, rövidítése, az utolsó szám pedig az olaj áramlási tulajdonságát adja meg normál körülmények között.

Honnan tudhatjuk, melyik motorolaj felel meg az autónknak?

Most, hogy már tisztában vagyunk vele, hogy mit is kell figyelünk a motorolaj kiválasztásához, nem árt azzal is tisztában lenni, hogy honnan is tudhatjuk meg, hogy mely értékek felelnek meg az autónk számára. Minden autóhoz tartozik egy gépkönyv, amely pontos leírásokat tartalmaz többek között arról is, hogy melyek a gyártó utasításai a motorolajra vonatkozóan. Ezeket az utasításokat mindenképp be kel tartani, ugyanis ha rosszabb olajat választunk, mint amit a gyártó javasol, akkor a motor károsodását kockáztatjuk.

Amire szintén érdemes odafigyelni, az a motorolaj cseréjének gyakorisága. Jellemzően erre vonatkozóan is tartalmaz utasítást az autó kiskönyve, de a szekértők véleménye az, hogy ha elsősorban hosszú távolságokon közlekedünk, akkor 15-20 000 kilométerenként, rövid távolságok esetén pedig 10-15 000 kilométerenként célszerű ellenőrizni az olaj állapotát, illetve friss olajat tölteni a motorba. Amennyiben nem áll rendelkezésre az autó kiskönyve, akkor érdemes szakember véleményét kikérni a motorolaj választáskor.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük