Kertészkedés

Magaságyás tippek

Spread the love

A magaságyások egyre jobban terjednek itthon is, nem is csoda, egy nagyszerű módot kínálnak ugyanis kertészkedésre azoknak is, akik nem rendelkeznek kiváló adottságú kerttel.

Használata számos előnnyel járhat: jobb vízelvezetést biztosít, könnyebben lehet fenntartani és kezelni a talajt, valamint lehetővé teszi a korai ültetést és magasabb hozamot eredményezhet a növényeknek.

Összegyűjtöttünk néhány gondolatot, hogy miért vágj bele az ilyen jellegű kertészkedésbe te is!

1. Hulladékhasznosítás: Használj olyan hulladékanyagokat, mint például tojáshéjak, kávézacc vagy konyhai hulladék komposztálásával elkészített komposzt a talajkeverékhez, hogy természetesen dúsítsd a talajt. Nem szükséges külön komposzthalmot fenntartanod, ha folyamatosan hozol létre új magaságyásokat!  1-2 köbméternyi anyagot simán el tud nyelni a magaságyás!

Sőt – sokan alkalmazzák azt a módszert, hogy elásnak egy fedhető, alul lyukas vödröt az ágyásban. Ebbe ha beledobálod a konyhai hulladékot, akkor egy lokális, mini komposztálót is kaphatsz, lefedve nem járnak rá a kártevők, az aljába, oldalába fúrt lyukakon pedig szabadon jöhetnek-mehetnek a giliszták.

2. Vertikális kertészkedés: Készíts vertikális emelt ágyásokat, amelyek a falakon vagy kerítéseken helyezkednek el, hogy még több növényt termessz a rendelkezésre álló hely kihasználásával.

3. Növényválogatás: Válassz olyan növényeket, amelyeknek a gyökerei különböző mélységben nőnek, így hatékonyan kihasználhatod az emelt ágyások magasságát. Túl kötött a talajod és nem nő soha normálisan egyik gyökérzöldség sem? Magaságyásban akár egy méter mély laza, könnyű talajod is lehet, amiben óriási sárgarépákat termeszthetsz.

4. Bogyós gyümölcsök: Fontold meg a bogyós gyümölcsök termesztését az emelt ágyásokban, mivel ezek kiválóan alkalmasak a magaságyásokhoz és könnyen kezelhetők. Néhány növénynek, például az áfonyának, speciális talajra van szüksége, savanyúbb földet kedvel, ezt hagyományos kertben nem tudod megoldani, lokálisan nem tudod savanyítani a talajt, maximum komplett talajcserével. Magaságyásban ez nem gond!

5. Automatizált öntözés: Használj automatizált öntözőrendszereket, amelyek segítenek a megfelelő vízellátás biztosításában, különösen forró nyári napokon. Jól el tudod áztatni a talajt, ami viszont soha nem fog teljesen vízben állni, hisz alul el tud szivárogni a felesleg. Az ágyás alsó rétegébe érdemes hulladékfát, vastag rönköket tenni, amelyek szivacsként nyelik el a nedvességet és a szárazabb időkben visszajuttatják azt a talajba.

6. Téli kertészkedés: Fedd le az emelt ágyást télen, és használj hidegkeretes technikákat, hogy a hideg hónapokban is termessz friss zöldségeket.

7. Tápanyagvizsgálat: Végezz talajtápanyag-vizsgálatot, hogy pontosan megismerd a talaj tápanyaghiányait, és csak azokat pótold be, amelyekre valóban szükség van.

8. Kora tavaszi növények: Helyezz el tavaszi kikelő növényeket az emelt ágyásban, hogy korai virágzást és termést érj el, amikor még hideg van. Üvegházként működtetve az ágyást akár hónapokat is nyerhetsz és már a tél végén saját, friss zöldségekhez juthatsz.

Ezek az ötletek és tippek segíthetnek a kertészkedésed sokszínűségének és hatékonyságának növelésében, miközben izgalmasabbá teszik az emelt ágyások használatát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük