Kertészkedés

A kerti talaj javítása

Spread the love

A szép kert alapja az egészséges és tápanyagban gazdag talaj. Legtöbbször nem ilyen áll a rendelkezésünkre, különösen építkezés, vagy költözés után szembesülünk azzal, hogy kertünk talaja parlagfű termesztésen kívül nem sok mindenre használható.

A cikkben megmutatjuk neked, hogy miképp tudsz növényeid számára tökéletes talajt létrehozni – a bejegyzésben elsősorban konyhakertről lesz szó!

Milyen a JÓ kerti talaj?

Először tisztázzuk, mi az, amire növényeid vágynak. Természetesen fajtánként eltérő igények lehetnek, egyes növények a kötöttebb, mások a lazább talajt kedvelik, de egy jó középértéket be lehet lőni.

A jó talaj tele van élettel, giliszták, gombák, mindenféle baktérium található meg a talajban, amelyek mind-mind egy nagy egészet alkotnak és hozzájárulnak zöldségeid egészségéhez is – egy steril talaj halott, nem is fogsz benne te sem tápanyagdús zöldségeket termelni.

Fontos, hogy jó vízmegtartó és vízáteresztő képessége legyen. Ne fusson át rajta a víz, ugyanakkor ne is álljon meg a felszínen egy öntözés után.

Ezt az ún. marokpróbával tudod ellenőrizni, fogj egy marék földet és nyomd össze. Az a jó amelyik szépen összeáll, ám az ujjaddal könnyen szét tudod morzsolni.

Hogy áll most a termőföld?

Első lépésként mérd fel milyen állapotban van a terület, ahonnan háztáji zöldségeidet szeretnéd nyáron szüretelni. Röviden végigveszünk néhány példát, hogy jobban lásd mire kell figyelned. Ebben a cikkben elsősorban egy már valaha kiskertként hasznosított terület újraélesztésére koncentrálunk, így ilyen szemmel nézd a bejegyzést!

Áss le 30-40 centi mélyre, nézd meg milyen a talaj szerkezete, van-e benne szemét, kövek, műanyagok. Milyen benne a talajélet? Látsz gilisztákat?

Szép egészséges, fekete, humuszos a föld? Esetleg homokos, vagy talán agyagos? Ha nagyon szélsőséges, akkor komposztra, sok szerves anyagra lesz szükséged!

Amennyiben nem tűnik reménytelennek és nem az az első gondolatod, hogy a felső fél méteren talajcsere kell, akkor jöhet a nagy munka.

Mit kell tenned?

Amennyiben előző szezonban még tudtál ezt-azt termeszteni és alapvetően rendben van a kert, csak szegényes a hozam, akkor tápanyag pótlásra lesz szükséged.

Nézzük meg azt a megoldást, ami a lehető legnagyobb hasznot hozza, ugyanakkor a legtöbb munkával is jár – valamit valamiért…

Ennek a legjobb módszere az ún. kettős ásás, amiről EBBEN a cikkben írtunk bővebben. A módszer lényege hogy csupán a talaj felső 20 centiméternyi rétegébe juttatsz trágyát, komposztot, hisz a növények gyökere mélyebbre is lenyúlik. Nem-nem, itt két ásónyomni mélységbe kell lemenned.

A talajt kettős módon érdemes feltöltened. Egyrészt érdemes jó mélyre leásnod megfelelően aktivált bioszenet, amely aztán akár egy akkumulátor, folyamatosan bocsájtja ki magából a tápanyagot. Ezen felül a talaj szerkezetét is nagyságrendekkel javítja majd! Ez a megoldás a hosszú távon is megmaradó eredményesség alapja.

Első évben érdemes egy jó nagy adagot készíteni és beásni mélyre kettős ásás segítségével. Ezt követően ha van rá lehetőséged, akkor minden évben készíts egy adag bioszenet, mindegy milyen kis adag, gyűjtsd össze a lemetszett ágakat, kérd el a szomszédtól is, szerezz bárhonnan olyan kis gallyakat amik egyébként „szemétként” végeznék és készíts belőlük bioszenet. Ezután egyszerűen csak minden évben szórd el a talaj felszínén, ha ásol, akkor forgasd be a talajba a porrá tört anyagot és hagyd, hogy a szomszédok álla leessen a fantasztikus termésed láttán.

Ezen kívül nem maradhat el az egyszeri talajerő pótlás sem, erre az érett komposzt és az érett trágya is jó megoldást jelenthet. Forgasd be a talajba, szórd el a tetején és dolgozd be egy kicsit. Bármelyik lesz, mindenképp érdemes mulcsolni is a kertet, hogy az értékes anyagot ne hordja el a szél, ne pusztítsa a tűző napsütés.

További két PRO tipp a talajerő és a talajélet felturbózására.

Használd a giliszta komposztáló anyagát – ha még nincs, akkor sürgősen kezdj el giliszták segítségével komposztálni, egy tartó edény kell hozzá csupán és egy marék giliszta, amit a komposzthalmod alól ásol ki.

Bővebben itt olvashatsz a giliszta komposztálókról!

Termeld ki a kert ásása előtt a giliszta trágyát, de akár azt is megteheted, hogy elszeparálod a gilisztákat és a komplett edény, láda tartalmát szétteríted a talajban és egyúttal egy új komposztkupacot kezdesz.

A másik, talán túlzásnak tűnő megoldás az a közvetlenül a talajban való komposztálás. Ehhez ismét csak érdemes a kettős ásás technikáját bevetni. A módszer lényege az, hogy ősszel, amikor még nagyon sok ideje lesz anyagoknak lebomlani tele rakod a talajt szerves anyaggal, olyannal, amiből nem szívesen készítenél egy komposzthalmot az udvar sarkában.

A rengeteg étel hulladék a talajban hamar lebomlik és tápanyaggal látja el azt

Van étterem, menza a közelben? Vedd fel velük a kapcsolatot és kérd el az ételhulladékot. Gusztustalan és veszélyes, a patkányokat vonzó dolog lenne ha egy csomó romlott ételt szórnál egy halomba a komposztálóba, azonban ha ez le van ásva 30 centi mélyre a földbe, akkor semmilyen szag nem lesz, ellenben a giliszta populáció robbanásszerűen nőni fog, tavaszra pedig az összes anyag eltűnik amit elástál, a helyén csak a tápanyagdús talaj marad.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük