Kertészkedés

Folyékony trágya házilag

Spread the love

A folyékony trágya egy kiváló talajjavító, amelyet minden kertészkedő bátran alkalmazhat és csodákat tehet a kerttel.

Ebben a cikkben kifejtjük, mi is pontosan a folyékony trágya, és mire lehet használni a kertben.

Mi is az a folyékony trágya?

A folyékony trágya olyan növénytáplálék, amely könnyen felszívódik a növények gyökerei által. Általában vízzel hígítva alkalmazzák, így könnyen és egyenletesen juttathatók a növényekhez. Ezek a folyadékok általában számos tápanyagot tartalmaznak, például nitrogént, foszfort, káliumot, mikroelemeket és nyomelemeket. A folyékony trágyák gyors hatást fejtenek ki, mivel a növények azonnal fel tudják venni a tápanyagokat.

Hogyan használható a kertben?

1. Növénytáplálás: A folyékony trágyát rendszeresen használhatod növényeiden, hogy megfelelő tápanyagot biztosíts nekik. Nyáron például a virágok és zöldségek gyakran igénylik a plusz táplálékot, és a folyékony trágya kiválóan alkalmas erre a célra.

2. Gyors hatás: Amikor a növényeid súlyos tápanyaghiányban szenvednek, vagy csak egy gyors löketre van szükségük, a folyékony trágyák gyorsan hatnak. Segítségükkel azonnal megfigyelheted a növények élénkülését.

3. Levéltrágyázás: Egyes folyékony trágyákat a növények levelein keresztül is fel lehet vinni, így még gyorsabb eredményeket érhetsz el. Ezt főként olyan növények esetében használják, amelyek gyökerei nehezen veszik fel a tápanyagokat.

4. Csepegtető rendszerekhez: Ha csepegtető öntözési rendszert használsz, a folyékony trágyát könnyen bekeverheted az öntözővízbe, így minden locsolással a növényeid táplálva lesznek.

Mikor és hogyan használd?

A folyékony trágyát általában a növények aktív növekedési időszakában használjuk, tehát tavasszal és nyáron, folyamatosan adagolva. Fontos betartani a csomagoláson található utasításokat a megfelelő adagolás és alkalmazás módja tekintetében, ha bolti terméket veszel.

Hogyan készíthetsz házilag folyékony trágyát?

Felejtsd el a drága vegyszereket, készítsd el pofonegyszerűen a saját folyékony trágyádat házi körülmények között, fillérekből.

A módszer lényege nevetségesen egyszerű – tegyél tápanyagban gazdag anyagot tiszta vízbe, hagyd ázni, érni egy ideig, majd hígítsd a kapott folyadékot és fel is használhatod növényeidhez. Igen, ez tényleg ennyire gyerekjáték!

Mutatunk néhány egyszerű receptet, próbáld ki őket, illetve kísérletezz saját módszerekkel, alapanyagokkal is.

1, Komposzt tea – egy rész érett, aktív komposzt, öt rész víz. Kavard össze, hagyd állni 3-4 napig egy nem légmentesen záródó fedő alatt, majd öntsd le a vizet róla óvatosan, hogy ne kavarodjon fel ismét. A folyadékot 1:10 arányban hígítsd és mehet is a kertre. A kiáztatott komposztot dobd vissza a komposzthalomra „újratöltésért”.

2, Zöldségleves – ha valamilyen zöldséget főztél a levet ne dobd ki, tele van a zöldségekből kioldódott tápanyaggal. Várd meg míg lehűl, hígítsd ezt is vízzel és fel is használhatod. Ne tartogasd sokáig!

3, Folyékony trágya állati trágyából – ez a verzió hasonló a komposztoshoz. Egy rész érett trágya, öt rész víz egy nagyobb vödörben. Marha, ló, csirke, birka, bármi lehet, aminél tudod, hogy nem kaptak mindenféle gyanús vegyszereket, gyógyszereket az állatok. Hagyd érni 2 hétig nem légmentes fedő alatt, a kapott folyadékot hígítsd 1:15 arányban legalább, a kiáztatott trágya mehet szintén a komposztra.

4, Zöldtrágya – fűnyírásból származó fűnyesedék? Esetleg kigazoltad a kertet? Hasznosítsd a zöldhulladékot is! 1:5 arányban zöld növények és víz az előzőeknek megfelelően, hagyd ezt is legalább 2 hétig érni, majd a kapott anyagot 1:10 arányban hígíthatod.

Ahogy látod, a módszer lényege tényleg egyszerű.

Tippek DIY folyékony trágyához

  • Ha van rá lehetőséged, akkor kútvizet, vagy esővizet használj, hogy elkerüld a különféle vegyszereket a csapvízből.
  • Az állati trágya esetén győződj meg róla, hogy az állat által fogyasztott növény nem volt kezelve gyomirtóval.
  • Készíts folyamatosan újabb adagokat, ne tárold sokáig az elkészült folyadékot. Érdemes vetésforgóban több nagy vödörnyi folyékony trágyát érlelni, heti 1 alkalommal pedig felhasználni azt a kertben.
  • Szűrd át a folyadékot ha permetezővel, vagy szivattyún keresztül akarod a folyadékot a kertbe juttatni, nehogy a benne maradt nagyobb darabok károsítsák eszközeidet.
  • Vedd figyelembe növényeid igényeit és figyeld folyamatosan őket, nehogy valamely tápanyagot túladagold nekik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük